MANY ITEMS QUALIFY FOR FREE SHIPPING AT CHECKOUT!

The Cost Of Real Food vs. Pre-Packaged Food

 

If there is one area of dietary advice that nobody seems to be able to agree on, it’s whether “real food” costs more than “pre-packaged food”. It’s widely accepted that fresh produce has health benefits over and above the pre-packaged stuff but why should this be? What is the cost financially, and in terms of health, of choosing one or the other?

Defining “Pre-Packaged”

When we talk about pre-packaged food, we’re talking about food which is available in a like-for-like format without preparation. So, for example, pre-peeled carrots in a bag would be a pre-packaged substitution for actual fresh carrots. Tinned food and frozen food, unless the contents have been prepared in some way, are not always particularly different from a nutritional perspective to fresh food.

The Financial Side

Now that we have a definition, we can look at the cost difference of some real life examples. We looked at Superstore’s online prices on 23 October 2018. Fresh carrots were $2.80 per kilogram. Ready-to-eat carrots were $6.50 per kilogram. That’s a big difference when you consider how easy it is to peel a carrot. A completely fresh pineapple (average weight is approx. 1 kg) cost $4.97 but some cubes of pineapple came in at $13.18 per kg. It quickly becomes obvious when comparing like for like items that pre-packaged food is considerably more expensive than fresh food.

The Health Argument

If you’ve got the money to spare and you don’t mind paying for convenience, what’s the problem with pre-packaged food like this? Well, the big issue is that once you start to slice and dice your food, much of it is exposed to the air and the environment, which means that the constituent parts start to – there’s no nice way to put this – rot more quickly than they would otherwise. This can lead to the degeneration of vitamins within the food, which in turn makes that food less nutritious when we consume it. One of the reasons we eat fresh fruit and vegetables is to be healthy.

The Conclusion

Simply put, it’s better to use fresh ingredients whenever possible than the pre-packaged equivalent. Firstly, it saves money. Quite a lot of money, if you take the example of that pineapple: over an $8 per kg difference in price! If you saved on only one pineapple per week, you’d have $416 more at the end of the year in the bank. That would pay for a fair amount of TurmeriX® to boost your health, wouldn’t it? Then there is the undeniable truth that pre-packaged food isn’t as good for you as the fresh alternative. We all want to get as much benefit from the food we eat as possible, and this is an easy way to make food do more work for your health!

References:

Prices:

https://www.realcanadiansuperstore.ca/search/1540332542548/page/~item/carrots/~sort/recommended/~selected/true

https://www.realcanadiansuperstore.ca/search/1540332559686/page/~item/pineapple/~sort/recommended/~selected/true

Note: Prices may (and probably will) have changed since the data was captured.

 Post adapted from TurmeriX Australia.